Hírek

A debreceni agrár-felsőoktatás 158 éves hagyományaira építve vehette át diplomáját a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának 185 hallgatója pénteken a Főépület Aulájában. A végzősök közül 116-an kiváló, jeles vagy kitüntetéses oklevelet szereztek.

A mesterséges intelligencia agráriumban használható alkalmazási területeiről, az ágazat társadalmi és gazdasági kihívásairól volt szó egyebek mellett a II. Agrár Üzleti Klubban. A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara, valamint Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar által egy éve létrehozott szakmai közösségének célja az agrár- és élelmiszeripari szereplők, az egyetem stratégiai partnereinek, vállalatvezetők és ágazati szereplők szakmai párbeszédének ösztönzése. A Nádudvaron megszervezett rendezvényen mintegy 60 szakember vett részt.

Súlyos aszályhelyzet, csökkenő terméshozamok és romló exportkilátások jellemzik a hazai búzatermesztést – hangzott el a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara, valamint az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság által szervezett idei búzatanácskozáson. Kelet-Magyarországon az átlagos csapadék alig 10 százaléka hullott le tavasszal, ami már az őszi vetésű kalászosokat is veszélyezteti.

Május 20-a a méhek világnapja. Ehhez kapcsolódva idén a beporzó rovarokon volt a hangsúly a VI. Debreceni Alkalmazott Rovartani Konferencián, ahol a Debreceni Egyetem kutatói, oktatói és gyakorlati szakemberek is bemutatták kutatási eredményeiket és vitatták meg a rovartan legaktuálisabb kérdéseit.

Hogyan talál rá a szerelem a növényekre? Mi köze a reggeli kávénak vagy a szülinapi tortának a növények szaporodásához? A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara a növények nemzetközi napja alkalmából május 20-a és 22-e között izgalmas interaktív programokat, kiállításokat, tudományt népszerűsítő előadásokat tart, a látogatók szerdán közvetlenül ismerhették meg egyebek mellett a Kapu Tibor kutatóűrhajós által végzett debreceni űrnövény-kísérleteket.

Hagyományteremtő szándékkal rendezte meg a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar első alkalommal a Diplomamunka téma- és tehetségnapot. A rendezvényen a szak- és diplomadolgozati témaválasztás előtt álló, illetve a tudományos diákköri tevékenységre fogékony hallgatók kaptak tájékoztatást a lehetőségekről.

Innovatív agrármegoldásokkal, izgalmas szakmai előadásokkal és interaktív programokkal várja a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara, valamint a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság az érdeklődőket a XXXII. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazdasági Napok Nemzetközi Szakkiállításon és Vásáron. Május 14-e és 16-a között, csütörtöktől szombatig a Hódmezővásárhelyen szervezett szakmai rendezvényen a mezőgazdaság és élelmiszeripar legaktuálisabb kérdései kerülnek fókuszba a Debreceni Egyetem kiállítói sátrában.

Nemcsak a gazdák munkáját könnyíti meg, hanem tudományos alapokra helyezi a fenntartható és stresszmentes állattartást az a precíziós technológia, amelyet a Debreceni Egyetem kutatói tesztelnek Kismacson. A szakemberek olyan, lábra szerelhető szenzorokkal monitorozzák az állományt, amelyek a szarvasmarha-ágazatban már bizonyítottak, de a kiskérődzőknél még nóvumnak számítanak. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos sorozatának legújabb riportjában.

Valóban megállíthatja a csontritkulást a mákolaj vagy csak egy jól felépített marketingfogásról van szó? A Debreceni Egyetem kutatói fürjek és tyúkok segítségével vizsgálják a népi gyógyászat egyik legnagyobb ígéretét. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos, ismeretterjesztő sorozatának legújabb riportjából.

A víz a földi élet alapja és nélkülözhetetlen közege. A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Víz- és Környezetgazdálkodási Intézete a víz világnapja alkalmából, az MTA 200 éves rendezvénysorozata keretében szervezett konferenciát és műszeres kiállítást hétfőn Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémia Nagytermében. Az idén működésének 60. évfordulóját ünneplő intézet bemutatta kutatási eredményeit és tevékenységét is.